Jak już wspominaliśmy, proces siwienia, zarówno naturalnego jak i przedwczesnego, zachodzący w młodym wieku może mieć mnóstwo przyczyn. Od naturalnego, stopniowego zanikania pigmentów, aż po konsekwencje rozmaitych schorzeń, niedoborów czy długotrwałych dolegliwości. W niniejszym artykule podpowiadamy zatem, jakie są najczęstsze i najpowszechniejsze i przyczyny siwienia.
Pojawianie się srebrzystych kosmyków we włosach w pewnym wieku, zazwyczaj po przekroczeniu 30-tki lub 40-tki spowodowane jest zmianą lub zanikaniem pigmentów w strukturze naszych włosów. Oprócz takich naturalnych przyczyn, jaką zapewne jest również dziedziczność, powodująca nierzadko także przedwczesne siwienie w młodym wieku siwizna może pojawiać się też na wskutek przebywania różnego rodzaju chorób. Warto również zdawać sobie sprawę, ze siwienie może być spowodowane także silnym działanie promieniowania UVA i UVB, zatem fryzura częściej wystawiana na słońce może z czasem stawać się coraz bardziej przyprószona.
Niekiedy także nadmierny, długotrwały stres, problemy ze snem czy duże zmiany w gospodarce hormonalnej mogą prowadzić do utraty barwników we włosach. Podobnie jak w przypadku siwienia z nerwów, tak również w przypadku siwienia w ciąży lub bezpośrednio po urodzeniu dziecka mogą bowiem zacząć pojawiać się siwe kosmyki na skroniach. Inną przyczyną wczesnego siwienia jest również złe odżywianie i uboga w witaminy dieta, która powodując niedobory witamin osłabia w dużej mierze nasz organizm.
W wyniku zmian hormonalnych siwienie może występować również przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Przykładem może być chociażby nadczynność tarczycy, która nierzadko prowadzi do pojawiania się siwych kosmyków nawet w dość młodym wieku. Naukowcy podkreślają, iż na siwienie ma również duży wpływ palenie papierosów. Warto przy tym zaznaczyć, iż siwienie spowodowane złym odżywianiem czy stosowaniem używek częściej pojawia się u mężczyzn. Jednak w przypadku zaburzeń hormonalnych siwizna występuje częściej u kobiet.
Oprócz siwienia spowodowanego niedoborem witamin, stresem, nerwami i wiekiem, stopniowe lub bardzo szybkie pojawianie się siwizny może mieć również inne, znacznie poważniejsze przyczyny, których absolutnie nie wolno bagatelizować. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, iż siwienie powodują także liczne choroby i zaburzenia w pracy organizmu, prowadzące niekiedy to poważnych powikłań i problemów zdrowotnych. I tak na przykład, siwienie mogą powodować długotrwałe stany depresyjne, wyczerpujące choroba z wysoką gorączką, anemia czy tuberkuloza.