Po farbowaniu, w ciąży, przy diecie

W pewnym wieku proces stopniowego siwienia jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, będącym konsekwencją zanikania barwników i pimentów w strukturze włosów. Nierzadko jednak siwienie może dotykać ludzi znacznie młodszych lub następować na wskutek różnego rodzaju stanów chorobowych czy zaburzeń w pracy organizmu. W niniejszym artykule przedstawiliśmy zatem najważniejsze przyczyny przedwczesnego siwienia, spowodowanego rozmaitymi czynnikami.

W niektórych przypadkach siwienie włosów może pojawić się u osób młodych, znajdujących się nawet między 20. a 30. rokiem życia. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim obciążenie dziedziczne, czyli innymi słowy nasze geny. Warto jednakże zdawać sobie sprawę, iż siwienie może również następować w wyniku zaburzonej pracy organizmu, na przykład wskutek długotrwałego stosowania restrykcyjnej diety czy też przy zmianach hormonalnych towarzyszących na między innymi ciąży.

Co więcej, przedwczesne i nienaturalne siwienie może pojawiać się także po częstym farbowaniu włosów. Dzieje się tak ze względu na wyniszczenie ich struktury i znaczne osłabienie, co w konsekwencji nierzadko prowadzić może właśnie do zanikania barwników, nadającym włosom określony, naturalny kolor. Należy pamiętać, iż siwieniu w młodym wieku czy nie będącemu skutkiem poważniejszych chorób z powodzeniem możemy zapobiegać, między innymi stosując odpowiednią dietę na siwe włosy lub zażywając specjalne suplementy lub ziołowe leki przeciwdziałające siwieniu.

Siwienie często jest również skutkiem stosowania złych nawyków żywieniowych, niezdrowego odżywiania się, stresu lub zbyt małej ilości snu. Zanikanie pigmentów we włosach następuje wtedy na skutek niedoboru różnego rodzaju składników odżywczych, przede wszystkim zaś witamin z grupy B. jeśli zatem stosujemy przez długi czas dietę i towarzyszy nam związany z tym stres czy ogólne złe samopoczucie, z dużym prawdopodobieństwem możemy spotkać się z problemem przedwczesnego siwienia. Należy zdawać sobie sprawę, iż po powrocie do zdrowego i zbilansowanego odżywiania kondycja i wygląd naszych włosów z pewnością w niedługim czasie wróci do normy.

Podobnie proces siwienia może pojawiać się w trakcie lub po ciąży, kiedy przecież organizm matki jest znacznie obciążony, a co więcej zachodzą w nim rozmaite zmiany hormonalne, mające duży wpływ na siwienie. W zaawansowanej ciąży kobiety często skarżą się na problemy związane z kondycją i wyglądem ich włosów, które w tym czasie mogą tracić sprężystość i blask, nadmiernie wypadać czy matowieć, a niekiedy również siwieć. Nie jest to jednak powód do większego zmartwienia, ponieważ po urodzeniu i stosowaniu zdrowej diety, naturalny kolor włosów powinien samoistnie powrócić.