Siwiejące włosy w młodym wieku

Mimo, iż siwienie włosów zapewne kojarzy nam się automatycznie ze stopniowym wchodzeniem w wiek dojrzały, jak się okazuje, nie zawsze proces ten jest jedną z pierwszych oznak starości. Również osoby znacznie młodsze, nawet 20- czy 30-letnie mogą zauważyć u siebie pierwsze siwe włosy. Jakie są zatem przyczyny siwienia w tak młodym wieku?

Zazwyczaj siwe włosy pojawiają się u osób w wieku około 40 lat. Jednak nierzadko również u nastolatków czy nawet dzieci zauważyć można kosmyki pozbawione barwników, przez co wydają się siwe. Za proces ten odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie melanocytów. Należy zdawać sobie sprawę, iż w przypadku osób przed 30. rokiem życia czy nawet młodzieży siwienie może być spowodowane wieloma czynnikami, między innymi długotrwałym stresem, stanami chorobowymi i często także poważnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu, na przykład w gospodarce hormonalnej, podobnie zresztą jak w przypadku siwienia po ciąży.

W większości przypadków jednakże przedwczesne siwienie, dotyczące niekiedy dzieci czy 16- i 17-latków zależne jest przede wszystkim od genów. Mimo takich naturalnych przyczyn siwizna w tak młodym wieku zapewne dla większości osób jest powodem do wstydu i niewątpliwie powoduje chęć natychmiastowego wyrwania siwego włosa. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż w przypadku siwiejących osób młodszych nie powinno się tego dokonywać. Nierzadko bowiem taki symptom organizmu alarmuje nas o znacznie poważniejszych zaburzeniach czy zmianach chorobowych, których absolutnie nie można bagatelizować.

Siwienie u osób między 20. lub 30. rokiem życia może oznaczać między innymi zachorowanie na tak zwany zespół Waardenburga, objawiający się w szczególności wystąpieniem charakterystycznego, srebrnego kosmyka włosów. Częstą przyczyną przedwczesnego zaniku barwnika we włosach jest również nadczynność tarczycy, spowodowana wysokim stężeniem jodu w organizmie. Równie powszechną przyczyną wczesnego pojawiania się pojedynczych siwych włosów w młodym wieku jest także anemia oraz stres, w którego wyniku organizm traci znaczne ilości niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania witaminy B.

Warto również zdawać sobie sprawę, iż wiele przypadków siwienia u dzieci i młodzieży spowodowanych jest głównie nieodpowiednią dietą i złymi nawykami żywieniowymi. Z powodzeniem więc można wyeliminować ryzyko pojawiania się siwych kosmyków w wielu przypadkach poprzez stosowanie zbilansowanej diety, bogatej przede wszystkim w duże ilości witamin z grupy B. W młodym wieku można także powstrzymać proces siwienia dzięki stosowaniu różnego rodzaju leków i kuracji ziołowych przeciwdziałających zanikaniu barwników w strukturze włosów. Tym samym doskonałą alternatywą dla popularnych kosmetyków do koloryzacji siwych włosów może być sięgnięcie po naturalne preparaty i suplementy.