Siwienie włosów łonowych, brwi, brody

W poprzednich artykułach niniejszego serwisu mówiliśmy już szczegółowo na temat najważniejszych i najpowszechniejszych przyczyn siwienia, będącego konsekwencją stopniowej i naturalnej utraty pigmentacji we włosach. W pewnym wieku siwe pasemka mogą jednakże pojawiać się nie tylko na naszych głowach, bowiem siwieniu ulegają często także brwi, broda czy nawet włosy łonowe.

Ze względu na zmniejszanie się poziomu melaniny we wszystkich komórkach naszego ciała, siwienie wraz z upływem lat może wiązać się z występowaniem srebrnych włosów nie tylko na naszych głowach, ale również w innych rejonach ciała. Dlatego też po przekroczeniu wieku 30., 40. czy 50. lat siwizna może pojawiać się zarówno na męskim zaroście, brwiach czy owłosieni łonowym. Należy przy tym pamiętać, iż w tym okresie życia jest to zjawisko całkowicie naturalne, jednakże może również zdarzyć się wcześniej, będąc przejawem zazwyczaj dziedziczności genów odpowiedzialnych za szybkie siwienie. Zjawisko przedwczesnego siwienia może być również zależne od długotrwałego stresu, zaburzeń w gospodarce hormonalnej lub konsekwencją różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości.

Siwienie brody lub brwi może być także konsekwencją nadmiernego działania promieniowania słonecznego, które w znacznej mierze odbarwia włosy, nadając im jaśniejszego lub charakterystycznego, srebrzystego odcienia. W takim przypadku, pragnąc skutecznie zwalczyć niechciane siwe włosy można wykonać specjalistyczny zabieg, polegający na farbowaniu siwizny na brodzie lub brwiach. W ten celu można wykorzystać zarówno naturalną hennę, farby ziołowe, szampony lub płukanki koloryzacyjne, zapewniając również najlepszą pielęgnację naszym włosom. Innym sposobem ukrycia siwych włosów na brodzie może być również zastosowanie miejscowo odsiwiacza, który poprzez zawartość dużych ilości pigmentu odbarwi włos na jego naturalny kolor.

Z kolei siwienie włosów w okolicach intymnych może mieć zarówno wiele przyczyn naturalnych. Należy jednakże zdawać sobie sprawę, iż w młodym wieku taki rodzaj siwizny może być natomiast wynikiem anemii i poważnych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, na przykład na tle hormonalnym. Często siwienie po diecie czy przebyciu ciężkich chorób może również objawiać się siwizną w owłosieniu łonowym. W takiej sytuacji najlepszą alternatywą dla popularnych szamponów koloryzujących z pewnością okażą się różnego rodzaju ziołowe leki na siwienie, suplementy diety oraz zbilansowane odżywianie, w którym powinny się znaleźć w szczególności witaminy z grupy B, biotyna oraz kwas foliowy.