Tabletki, zioła i dieta dla osób z siwymi włosami

Jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach naszego serwisu, przyczyn siwizny jest bardzo wiele, zatem można ten proces zarówno skutecznie opóźniać jak i maskować na wiele różnych sposobów. Jednym z częstszych zabiegów, wykonywanych przez osoby po przekroczeniu 30. czy 40. roku życia okazuje się przede wszystkim farbowanie siwych włosów, jednak metod skutecznej walki z niepożądanymi, srebrnymi kosmykami jest znacznie więcej.

Naturalne siwienie w średnim wieku spowodowane jest stopniowym zanikiem w strukturze włosa pigmentu, odpowiedzialnego za pierwotny kolor. Niekiedy jednak można spotkać się z problemem przedwczesnego siwienia na wskutek genów lub różnego rodzaju zaburzeń i schorzeń, między innymi układu hormonalnego. Należy jednak pamiętać, iż szybkie siwienie to także często konsekwencja wadliwych nawyków żywieniowych i niedoborów witamin, dlatego podpowiadamy, jak sobie z tym radzić domowymi sposobami.

Proces siwienia skutecznie opóźnić można w szczególności poprzez zrównoważoną, zbilansowaną i zdrową dietę, w której nie może zabraknąć przede wszystkim znacznych ilości witamin z grupy B. Równie ważne będzie też częste i regularne spożywanie produktów i potraw, będących bogatym źródłem witaminy H, kwasu foliowego, cynku, miedzi, selenu oraz żelaza. Jeśli zaś cierpimy na niedobory któregoś z wymienionych powyżej składników, z powodzeniem możemy również uzupełnić jego poziom stosując specjalne preparaty i suplementy diety w tabletkach, które pozwolą nam w dużej mierze opóźnić siwienie i poprawią ogólną kondycję włosów.

Jak się okazuje, na opóźnienie procesu siwienia ogromny wpływa mają również kuracje ziołowe. Przykładowo naturalne płukanki z rozmarynem pomogą nam nieco przyciemnić włosy, zaś picie herbat i naparów z pokrzywy czy szałwii widocznie poprawi sprężystość i kolor naszych włosów, maskując przy tym niechcianą siwiznę. Co ciekawe, w walce ze srebrnymi włosami z pewnością pomoże nam również regularne picie zielonej herbaty, w szczególności zaraz po posiłkach, która nie tylko przyspiesza metabolizm i działa kojąco, ale również wykazuje działanie oczyszczające i skutecznie usuwa toksyny, przyspieszające siwienie.

W codziennej diecie osób zmagających się w problemem niechcianej siwizny powinny także znaleźć się różnego rodzaju potrawy i składniki, opóźniające i hamujące utratę pigmentów i poprawiające witalność włosów. Specjaliści zalecają zatem przede wszystkim picie dużych ilości przetworów mlecznych, między innymi naturalnych kefirów i maślanek, będących źródłem witaminy B9, wapnia i kwasu foliowego. Pojawianie się siwizny opóźnia również dodawanie do potraw natki pietruszki oraz picie napojów drożdżowych, które w widoczny sposób wzmacniają włosy i zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu czy matowieniu.