Wyrywanie pierwszych siwych włosów

Kiedy rozpoczyna się stopniowy proces siwienia, niezależnie od tego, czy następuje w wyniku naturalnej utraty pigmentacji z wiekiem, czy też na wskutek zaburzeń hormonalnych lub stosowania długotrwałej diety, zapewne wiele osób myśli odruchowo o wyrwaniu siwego włosa lub skutecznym zamaskowaniu siwizny. Warto jednak zastanowić się, kiedy można pozwolić sobie na wyrywanie niechcianych, srebrzystych pasemek.

Będąca niekiedy powodem do wstydu czy dyskomfortu siwizna zapewne dla większości osób oznacza zakończenie młodości i wejście w okres wieku dojrzałego czy średniego. Jeśli zatem pragniemy wizualnie się odmłodzić, odjąć nieco lat, a tym samym zapewnić sobie atrakcyjny wygląd niewątpliwie chcemy szybko i skutecznie pozbyć się niepożądanych, siwych włosów. Nie zawsze jednak ich miejscowe wyrywanie pozostanie obojętne dla funkcjonowania naszego organizmu. Kiedy zatem nie powinno się wyrywać siwych włosów, a kiedy możemy bez konsekwencji sobie na to pozwolić?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach niniejszej witryny, przyczyn siwienia jest bardzo wiele i nie wszystkie są dla naszego organizmu naturalne. Oprócz bowiem siwienia z wiekiem czy z nerwów oraz prowadzenia niezbyt zdrowego lub stresującego trybu życia, pojawianie się siwych włosów może być również spowodowane zaburzoną pracą układu hormonalnego, anemią czy depresją. W takich przypadkach pojawienie się pierwszego siwego włosa powinno nas zaalarmować i skłonić do skonsultowania się ze specjalistą, który wybierze dla nas odpowiednie, skuteczne i efektywne leczenie.

Wyrywanie siwych włosów ma większy sens, jeśli pojawiają się one w młodym wieku, miejscowo lub nieregularnie. Należy jednak pamiętać, aby zauważając dodatkowe, niepokojące objawy trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i nie bagatelizować wczesnej siwizny. Pamiętajmy również, iż wprowadzenie zdrowej diety na siwienie lub przyjmowanie preparatów leczniczych i suplementów może skutecznie opóźnić lub załagodzić siwienie włosów.

Zamiast więc wyrywać siwe włosy, które prędzej czy później będą pojawiać się w coraz większych ilościach, z powodzeniem możemy zdecydować się na ich zamaskowanie poprzez trwałą koloryzację. Do tego celu, zarówno w przypadku farbowania siwych włosów u mężczyzn oraz kobiet, warto zastosować specjalistyczne preparaty i farby, które doskonale pokryją siwe włosy i skutecznie odejmą nam kilku lat, zapewniając młodzieńczy wygląd. Innym sposobem walki z niechcianą siwizną może być również miejscowe użycie tak zwanego odsiwiacza, który wprowadza w strukturę włosa dodatkowy, zanikający pigment.